Array
(
  [global] => Array
    (
      [below_top] => Array
        (
          [0] => 320
        )

    )

  [after_video] => Array
    (
    )

  [place_in] => Array
    (
      [sidebar_sticky] => Array
        (
          [0] => 272
        )

      [sidebar_normal] => Array
        (
          [0] => 327
        )

    )

)

Licencjonowani bukmacherzy ważnymi sponsorami polskiego futbolu

Opublikowano w kategorii Różności

Fußball fliegt vor blauen Himmel ins Tor, mit Gegenlicht

Firmy organizujące zakłady bukmacherskie są nastawione przede wszystkim na miłośników sportu i nieodłącznie kojarzą się z najpopularniejszymi dyscyplinami, w tym głównie piłką nożną. Po zmianach w ustawie hazardowej, które zostały przeprowadzone w 2017 roku, na terenie Polski działa zaledwie kilku legalnych bukmacherów. Sponsorowanie przez nich drużyn futbolowych jest sposobem na budowanie pozytywnego wizerunku i wspieranie rozwoju najpopularniejszej z dyscyplin. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów współpracy na linii bukmacher-drużyna piłkarska.

Sytuacja firm bukmacherskich w Polsce

Przez lata rynek bukmacherski w Polsce nie był regulowany odpowiednimi przepisami. Korzystały na tym przede wszystkim zagraniczne podmioty, często nie odprowadzając podatków na miejscu, a mimo to przyciągając klientów z Polski. Niebezpieczny hazard był dostępny praktycznie bez żadnej kontroli. Wiele zmieniło się po nowelizacji ustawy hazardowej. Prawo obowiązujące od połowy 2017 roku zablokowało dostęp do stron internetowych bukmacherów, którzy nie posiadają licencji Ministra Finansów. Ta jest z kolei udzielana na podstawie sporej liczby kryteriów.

Do najważniejszych warunków, które muszą spełnić bukmacherzy, aby móc oferować swoje usługi w Polsce, należy konieczność odprowadzania podatku obrotowego w wysokości 12% na miejscu i posiadania witryny internetowej w języku polskim. Legalni bukmacherzy muszą również informować na swoich stronach internetowych o tym, że gry hazardowe są przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich, a także o ryzykach związanych z hazardem, jak również wskazywać na fakt posiadania przez nich odpowiedniego zezwolenia na prowadzenie tego rodzaju działalności. Wymagane jest również dostarczenie informacji o tym, że udział w nielegalnych grach hazardowych jest karalny. Chociaż lista legalnych firm bukmacherskich może (i z pewnością będzie) się zwiększać, póki co znajduje się na niej kilka podmiotów. Każdy z nich aktywnie promuje się przez fakt bycia legalnym bukmacherem z coraz szerszą ofertą dla polskiego klienta. Jedną z przyjętych strategii wizerunkowych jest wspieranie polskiego sportu i – co szczególnie widoczne z racji popularności tej dyscypliny – sponsorowanie drużyn piłkarskich. Przedstawiamy 3 firmy, które są z tym szczególnie dobrze kojarzone.

STS wspiera najlepszych

Firma STS Zakłady Bukmacherskie bardzo starannie dobiera drużyny, które wspiera jako sponsor. Przede wszystkim jest to Reprezentacja Polski prowadzona przez trenera Adama Nawałkę. Prawdopodobnie najlepsza generacja polskich piłkarzy od kilku dekad przyniosła kibicom wiele radości w trakcie eliminacji i turnieju EURO 2016, co tylko wzmogło apetyty w stosunku do zbliżającego się wielkimi krokami Mundialu w Rosji. Drużyna z Robertem Lewandowskim na czele stała się również cennym partnerem biznesowym, a o bycie jej sponsorem zabiegają największe firmy w swoich sektorach.

Oprócz tego STS jest sponsorem popularnych drużyn Ekstraklasy, na czele z KKS Lechem Poznań, czyli klubem, który praktycznie co roku liczy się w walce o tytuł mistrzowski (ta sztuka dotychczas udała się Lechowi siedmiokrotnie). Warto przypomnieć jeszcze 5 Pucharów i 6 Superpucharów Polski zdobytych przez klub ze stolicy Wielkopolski. Kolejne sponsorowane drużyny można nazwać swoistym fenomenem ostatnich miesięcy. Jagiellonia Białystok jest drużyną, która w sezonie 2016/17 do samego końca walczyła o mistrzostwo, finalnie zajmując drugie miejsce w Ekstraklasie. Duma Podlasia pokazuje, że pomimo braku długich tradycji futbolowych można bić się o najwyższe cele.

Z kolei Górnik Zabrze, który jest również sponsorowany przez STS, to klub z ogromnymi tradycjami, 14-krotny Mistrz Polski. Choć drużyna w ostatnich latach miewała głównie słabsze okresy, w obecnym sezonie radzi sobie jako beniaminek wyśmienicie. Trener Marcin Brosz nie waha się stawiać przede wszystkim na młodych, polskich, obiecujących zawodników, czym zjednuje sobie sympatyków futbolu z całego kraju. Listę sponsorowanych klubów uzupełniają Pogoń Szczecin, Korona Kielce i Cracovia – drużyny doskonale znane kibicom Ekstraklasy, dość pewnie trzymające się w rozgrywkach na najwyższym szczeblu.

Close up of foot on top of soccer ball on the line, side view, stadium

LVBet.pl – nie tylko Wisła Kraków

Innym bukmacherem kojarzonym ze sponsoringiem jest LVBet, czyli firma będąca głównym sponsorem legendarnej Wisły Kraków. Biała Gwiazda 13-krotnie triumfowała w najwyższej klasie rozgrywkowej, tyle samo razy stając na drugim stopniu podium. Należy dołożyć do tego jeszcze ciekawe występy w europejskich pucharach. Szczególnie w pierwszej dekadzie XXI wieku wydawało się, że jest to najlepszy polski klub, do którego inne nie mogą się nawet zbliżyć.

LVBet, choć sponsoruje także siatkówkę, nie zapomina o innych klubach piłkarskich. Ze wsparcia bukmachera korzystają Widzew Łódź, Arka Gdynia, Wisła Płock oraz Piast Gliwice. Szczególnie ciekawym przypadkiem jest łódzki Widzew – 4-krotny Mistrz Polski, obecnie występujący na czwartym szczeblu rozgrywek, w I grupie III Ligi. Mimo kryzysu wywołanego zawirowaniami finansowymi, klub odnotował rekordową sprzedaż karnetów na obecny sezon. To niesamowite, jak łódzcy kibice (którzy dzielą się przecież także na fanów konkurencyjnego ŁKS) wspierają lokalny klub, wbrew przeciwnościom losu. Nic dziwnego, że idzie za tym zainteresowanie poważnych sponsorów.

Sprzyjająca Fortuna

Fortuna jest dowodem na to, że można oferować zakłady bukmacherskie w kilku krajach, a mimo to otrzymać licencję Ministra Finansów na prowadzenie legalnej działalności w Polsce. Firma z siedzibą w Cieszynie dba o reputację między innymi poprzez ścisłą współpracę z Legią Warszawa. Ten najbardziej utytułowany i prestiżowy polski klub od kilku sezonów może liczyć na swojego sponsora głównego, którym jest właśnie Fortuna.

Ciekawą strategią polskiego bukmachera jest wspieranie nie tyle konkurencyjnych drużyn z Ekstraklasy, co obiecujących klubów z 1. Ligi. Sponsoring obejmuje całe rozgrywki, jak również ekipy doskonale znane kibicom: Wigry Suwałki, Stal Mielec, Raków Częstochowa, Miedź Legnica, Zagłębie Sosnowiec, GKS Katowice oraz TS Podbeskidzie Bielsko-Biała.

Komentarze (0)

Twój komentarza zostal dodany

Coś poszło nie tak, twój komentarz nie zostal dodany, spróbuj ponownie poźniej

Dodaj komentarz